Tytuł | Socjologia czasu wolnego |
---|---|
Podtytuł | Wiedza o czynnościach swobodnie wybieranych |
Autor | Lech Milian |
Rok wydania | 2010 |
Strony | 222 |
Format (cm) | 17x24 (B5) |
ISBN | 978-83-89762-31-3 |
Cena (zł) | 23,00 |
Wprowadzenie
Czas wolny stał się współcześnie znaczącym dla ogólnej aktywności życiowej, w tym zawodowej każdego człowieka pracującego, fragmentem jego egzystencji. Są dla takiego stwierdzenia istotne powody. Człowiek pracujący ze względów psychofizjologicznych wymaga okresu umożliwiającego regenerację sił fizycznych i psychicznych utraconych w procesie pracy. Tenże człowiek pracujący ma świadomość, że praca nie jest wyłącznie fragmentem jego życia i poprzez pracę, jakkolwiek by ją wartościować, uzyskuje niezbędne środki zapewniające mu tak zwany komfort bytowy. Czas wolny jest w tym kontekście czasem konsumpcji dóbr, których posiadanie pochodzi z wyników pracy. W skali społecznej utrwaliła się także świadomość, że w czasie uwolnionym od pracy, czyli czasie wolnym, człowiek może nim zadysponować zgodnie z jego wolą pozbawioną nakazu pracodawcy.
Czas wolny jest zatem czasem wyborów w zakresie form aktywności niezwiązanych bezpośrednio z pracą. Oczywiście, i to nie ulega wątpliwości, że rozmaite uwarunkowania życiowe często ów wybór ograniczają, a tym samym pomniejszają jego rozmiary. Jednakże tylko człowiek dysponujący czasem poza pracą zawodową, w którym mieści się czas wolny, może zrobić dodatkowo coś ważnego, a więc wartościowego, na przykład dla swoich najbliższych. Z drugiej strony ograniczając lub zamieniając swój czas wolny na czas spełnienia obowiązku rezygnuje, częściowo lub całkowicie, z przydanego mu w historycznym procesie przemian społecznych, dobrodziejstwa tej kategorii czasu. Warto jednak wiedzieć, że ma taką możliwość. W obliczu takiego dylematu: „co wybrać?” znajduje się wiele osób.
Dość często praca zawodowa jako dziedzina aktywności nie daje ludziom pełnej satysfakcji i dlatego czas wolny jest czasem możliwych kompensacji niedostatków z pracą związanych. W takim kontekście czas wolny jest jednostką czasową, która właściwie wykorzystana może przyczynić się do uzyskiwania przez ludzi większego zadowolenia z życia w ogóle.
Rozmaitych zależności pomiędzy czasem pracy a czasem wolnym można by wymienić więcej. Podejmujemy ten problem w niniejszym opracowaniu. Wspominając o właściwym wykorzystaniu czasu wolnego mamy świadomość, że tenże czas, w odniesieniu do niektórych ludzi, może stać się dla nich także źródłem rozgoryczenia. Nie wolno bowiem zapomnieć, że zaleta czasu wolnego w postaci możliwości wyboru form jego wykorzystywania, w dyspozycji nieprzygotowanego człowieka, może przekształcić się w czas życiowej aberracji. W odniesieniu do takich obserwowalnych społecznie faktów mówi się o patologii zachowań w czasie wolnym.
Wspomnieliśmy, że czas wolny jest wieloczynnikowo sprzężony z czasem pracy. Pozostanie przy takim poglądzie byłoby zawężeniem problematyki czasu wolnego. Powiązania czasu wolnego z rozmaitymi formami aktywności ludzkiej poza pracą powoduje, że obszary życia ludzkiego poza pracą ulegają przekształceniom. Nawet wspomniana zamiana czasu pracy na czas dodatkowych obowiązków niepochodzących z pracy zawodowej, modyfikuje zachowania ludzi. Z własnej woli wykonują czynności, do których się zobowiązali. Stają się one stałym składnikiem ich życia poza pracą i z biegiem właśnie czasu przestają być w pełni dobrowolnymi. Jednakże, gdyby pozbawić ludzi ich czasu poza pracą, wygospodarowane z czasu wolnego obowiązki byłyby poza ich możliwościami.
Czas wolny przynależny ludziom pracującym stale się wydłuża, co sygnalizuje możliwość zaistnienia w już niedalekiej przyszłości zmian o znaczeniu globalnym, na przykład w strukturach społecznych, środkach finansowych przeznaczanych na konsumpcję dóbr materialnych, stylach życia. Zmiany w tych zakresach życia mogą mieć niebagatelne konsekwencje dla aktualnego lub przyszłego ustroju społecznego.
Nic zatem dziwnego, że problematyka czasu wolnego znalazła się w programie studiów wyższych na kierunkach obejmujących zarówno propagowanie, jak też organizację rozmaitych form wykorzystywania czasu wolnego. Tematyka w niniejszym opracowaniu została dobrana na zasadzie zaprezentowania tego co konieczne dla elementarnej wiedzy o czasie wolnym i jego wykorzystywaniu. Oczywiście wiedza ta może być rozbudowana w każdym z wątków studyjnych uwzględniających zainteresowania słuchaczy, a jednocześnie bazującym na przedstawionej w opracowaniu treści.
Na zakończenie wprowadzenia chcielibyśmy Czytelnikom zasygnalizować, że pierwszy fragment opracowania przeznaczony został na ogólne zapoznanie z problematyką socjologiczną. Wiedza wstępna z socjologii jest bowiem niezbędna dla zrozumienia problematyki czasu wolnego uwikłanego w różne procesy i zjawiska społeczne: historyczne i bieżące. Omawiając problematykę socjologii ogólnej wydobywamy z niej możliwy kontekst czasu wolnego.
Wiele z problemów podejmowanych w opracowaniu tak zostało sformułowanych, aby pobudzić Czytelników do przemyśleń. Opracowanie nie zawiera wyłącznie przeznaczonych do wyuczenia twierdzeń, lecz również proponuje Czytelnikom, aby poprzez własne przemyślenia wyrobili sobie indywidualne poglądy, szczególnie w odniesieniu do powiązań czasu wolnego z pracą.
Errata
Strona | Wiersz od góry | Wiersz od dołu | Jest | Powinno być |
---|---|---|---|---|
53 | 1 w pierwszym akapicie | lata 1950-1966 | lata 1950-1956 | |
53 | 2 | 40 godzin na dobę | 40 godzin na tydzień |
Dotyczy:
Lech Milian, Socjologia czasu wolnego. Wiedza o czynnościach swobodnie wybieranych, ISBN 978-83-89762-31-3, Wydawnictwo Gdańskiej Wyższej Szkoły Administracji, Gdańsk 2010.
Wydawnictwo Gdańskiej Wyższej Szkoły Administracji
obecnie pod nazwą Wydawnictwo GSW
Spis treści
- Charakterystyka socjologii jako nauki społecznej
- 1.1. Zjawiska społeczne w rodowodzie socjologii
- 1.2. Ucieczka od pracy podłożem podziałów społecznych
- 1.3. Wybrane teoretyczne i praktyczne nurty w socjologii
- 1.4. Zakres problemowy socjologii czasu wolnego
- Czas wolny i jego społeczno-ekonomiczne uwarunkowania
- 2.1. Czynności dobrowolne wyznacznikiem czasu wolnego?
- 2.2. Początek i rozwój badań nad czasem wolnym
- 2.3. Definicja czasu wolnego i koncepcja wczasów
- Pogłębione omówienie funkcji czasu wolnego
- 3.1. Odpoczynek, czyli regeneracja sił psychicznych i fizycznych
- 3.2. Zabawa, rozrywka, rekreacja
- 3.3. Samodoskonalenie w modelu i praktyce społecznej
- Kultura z umiejscowieniem w czasie wolnym
- 4.1. Kultura w charakterystyce ogólnej i rodzajowej
- 4.2. Kultura masowa, czyli także medialna
- Kultura życia codziennego i kultura wczasów
- 5.1. Kultura obyczajowa i jej poziomy
- 5.2. Kształtowanie nawyków do kultury wczasów
- 5.3. Czas wolny i wczasy w specyficznych warunkach życia
- Instytucjonalizacja czynności czasu wolnego
- 6.1. Sztuki artystyczne i ich instytucje
- 6.2. Kolekcjonerstwo i związki hobbystyczne
- 6.3. Stowarzyszenia w służbie kultury fizycznej
- Turystyka w wykorzystywaniu czasu wolnego
- 7.1. Turystyka w ujęciu historycznym i definicyjnym
- 7.2. Turystyka metodą optymalnej rekreacji
- 7.3. Specyficzne funkcje i dysfunkcje turystyki
- 7.4. Socjologiczne aspekty rynku turystycznego
- Praca i czas wolny w ujęciu retrospektywnym
- 8.1. Przemiany w pojmowaniu pracy i czasu wolnego
- 8.2. Odpoczynek w refleksji filozoficzno-teologicznej
- 8.3. Szlachetne powinności i pogardzana praca w splocie zobowiązań
- 8.4. Przebieg walki o czas wolny
- 8.5. Koniec walki o czas wolny?
- Czas wolny kobiet – przeszłość i teraźniejszość
- 9.1. Nic nierobienie w domach stanów i klas dominujących
- 9.2. Czas wolny kobiet pracujących najemnie
- Czas wolny w społeczeństwie przyszłości
- 10.1. Zanik podziału na czas wolny i czas pracy?
- 10.2. Jaki rodzaj aktywności zdominuje życie ludzkie?
ponadto:
- Wprowadzenie
- Bibliografia opracowań przywołanych
Lech Milian
Nota biograficzna
Lech Milian (1932-2021)
Urodził się w Bydgoszczy. Studia zapoczątkował w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Sopocie. Po uzyskaniu dyplomu w 1953 r. jako specjalista ekonomista w zakresie rybołówstwa morskiego został z nakazu pracy rybakiem bałtyckim. W 1955 r. kontynuował studia magisterskie w Wyższej Szkole Ekonomicznej, także w Sopocie. W czasie studiów magisterskich był organizatorem i działaczem legendarnego Klubu Studentów Wybrzeża Żak w Gdańsku.
Po uzyskaniu magisterium z ekonomii pracował dorywczo w instytucjach artystycznych a następnie w Zarządzie Głównym Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców. Zajmował się równorzędnie publicystyką obejmującą problematykę środowisk ludzi morza. Z jego inspiracji Związek stał się mecenasem kultury marynistycznej i badań naukowych środowiska ludzi morza. Kilka lat pracował na statkach transportowych jako oficer-nawigator w żegludze oceanicznej.
Ukierunkowując z wolna swoje zainteresowania naukowe doktoryzował się na Uniwersytecie Łódzkim w 1970 r. uzyskując stopień doktora nauk humanistycznych. W 1971 r. rozpoczął pracę jako wykładowca w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni. W 1976 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego z zakresu socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim na podstawie dysertacji o zawodzie marynarza. W 1985 r. rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie a następnie w 1992 na Politechnice Częstochowskiej. W międzyczasie wykładał również w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Uniwersytetach Łódzkim i Śląskim. W 1996 r. za pośrednictwem Uniwersytetu Śląskiego otrzymał z rąk Prezydenta RP nominację na profesora tytularnego nauk humanistycznych. Posiada biogramy w złotych księgach nauki polskiej.
Wieloletni działacz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, uhonorowany złotą odznaką Przyjaciel Dziecka. W latach 80. XX w. pełnił także funkcję społecznego kuratora sądowego. Poza zainteresowaniami naukowymi i społecznymi zawsze związany emocjonalnie z morzem nie tylko zawodowo, ale również sportowo i turystycznie. Posiada patent jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. Wychował kilka pokoleń żeglarzy.
Profesor opublikował blisko 20 prac monograficznych, w tym podręczników akademickich oraz ponad 130 artykułów i rozpraw naukowych poświęconych socjologii kultury, czasu wolnego, organizacji, przemysłu oraz rynku.
Był wieloletnim nauczycielem akademickim w Gdańskiej Szkole Wyższej na stanowisku profesora. Był członkiem Senatu GSW jako przedstawiciel naukowy założyciela
Wyróżniające się monografie naukowe i podręczniki
- Czas wolny marynarzy na morskich statkach transportowych (1972)
- Zawód marynarza floty transportowej. Studium monograficzne (1974)
- Zarys ergonomii okrętowej (1982)
- Wprowadzenie do socjologii przemysłu (1994, 1996, 1999)
- Przedsiębiorczość i przedsiębiorstwo turystyczne (1997, 2000)
- Mechanizm rynku w ocenie aksjologicznej (2001)
- Praca, osobowość, kierowanie (2002)
- Rynek i zmiany społeczne (2003)
Wydane nakładem Wydawnictwa GSW
- Socjologia gospodarki. Trzy wykłady programowe (2008), Wydawnictwo GSW (poprz. nazwa Wydawnictwo GWSA), ISBN 978-83-89762-19-1
- Socjologia czasu wolnego. Wiedza o czynnościach swobodnie wybieranych (2010), Wydawnictwo GSW, ISBN 978-83-89762-31-3
- W poszukiwaniu doskonałego porządku społecznego. Trzy rozprawy socjologiczno-filozoficzne (2012), Wydawnictwo GSW, ISBN 978-83-89762-44-3
- Dlaczego ideologie są obecne w życiu społecznym? Rozważania o iluzjach i rzeczywistości społecznej, cz. 1 (2018), Wydawnictwo GSW, ISBN 978-83-89762-99-3
- Socjologiczne uwarunkowania przestępczości. Skrypt (2021), wyd. online (PDF), Wydawnictwo GSW, ISBN 978-83-66270-06-0
- Dlaczego ideologie są obecne w życiu społecznym?, cz. 2 (2021), Wydawnictwo GSW, wyd. książkowe: ISBN 978-83-66270-09-1, wyd. online (PDF): ISBN 978-83-66270-04-6
W styczniu 2021 odszedł prof. Lech Milian. Czytaj więcej…